Pytania i odpowiedzi - EKO Plus - pompy ciepła, fotowoltaika, dotacje

Najczęściej zadawane pytania

Poniżej zebraliśmy najczęściej zadawane przez naszych klientów pytania. Po rozwinięciu możesz sprawdzić odpowiedź. Nie znalazłeś informacji na nurtujące Cię pytanie? Zadzwoń lub napisz do nas, pomożemy!

Pompa ciepła powietrze/woda to rozwiązanie zyskujące coraz bardziej na popularności w nowych jak i modernizowanych domach. Urządzenia te są proste w obsłudze, a co najważniejsze możemy je połączyć z istniejącym źródłem ciepła takim jak instalacja podłogowa czy tradycyjne grzejniki w każdym domu.

Montaż najczęściej trwa dwa dni. W pierwszym dniu demontujemy stare źródło ogrzewania, najczęściej stary piec, dokonujemy przeróbki istniejącej instalacji. Technicy zakładają niezbędne instalacje. W drugim dniu montujemy jednostkę zewnętrzną i wewnętrzną. Uruchamiamy pompę ciepła i przeszkalamy z obsługi.

Jeżeli zależy nam na zachowaniu gwarancji producenta, to tak. Dodatkowo taki przegląd pozwala na sprawdzenie poprawności działania pompy ciepła jak i dokonania czynności serwisowych takich jak np: wyczyszczenie filtrów.

Pompa ciepła powietrze / woda pobiera energię z tzn „dolnego źródła” w tym przypadku powietrza zewnętrznego (atmosferycznego). Za sprawą rozwiązań technologicznych, transportuje je do kotłowni. A tam w urządzeniu wewnętrznym oddaje do grzejników / instalacji podłogowej lub grzeje ciepła wodę dla domowniku.

Dzisiejsze pompy ciepła są urządzeniami które potrafią dostarczyć wodę o maksymalnej temperaturze nawet 70 st Celcjusza. Tak wysoki parametr może śmiało zastąpić piec, który ogrzewał dom poprzez grzejniki jak i przygotowywał ciepłą wodę użytkową. Najważniejszy jest prawidłowy dobór pompy ciepła dla budynku.

Wielkość instalacji determinuje roczne zużycie energii przez domowników , ważne, aby instalacja była dobrana pod zapotrzebowanie w energię jaką potrzebuje dom. Dodatkowo komponenty (falownik, panele, zabezpieczenia i konstrukcja) powinny pochodzić od sprawdzonych producentów.

Zakłada się, że instalacja będzie pracować ok 25 lat. Producenci paneli fotowoltaicznych czy falowników udzielają nawet 30 letniej gwarancji na swoje produkty.

Najczęściej stosuje się dwa rozwiązania. Instalacja wolnostojąca, powszechnie nazywaną gruntową. W tym rozwiązaniu panele fotowoltaiczne układa się na specjalnej konstrukcji jedno lub dwu podporowej. Drugim rozwiązaniem są instalacje dachowe. Panele układa się na dachu budynku mieszkalnego lub gospodarczego.

Na wymianę źródła ciepła jak i montaż instalacji fotowoltaicznej możemy ubiegać się o dotację. Dofinansowanie klienci najczęściej uzyskują z takich programów jak „Czyste Powietrze” oraz „Mój Prąd”. EKO Plus – Dostajesz więcej, wydając mniej.

Na wymianę źródła ciepła na pompę ciepła powietrze/woda można otrzymać dotację w kwocie nawet 35 200 zł. Dodatkowo na zadania które podniosą efektywność energetyczną budynku można całościowo uzyskać nawet 136 200 zł.